Bebeklerde Uyku Saatleri ve Periyotları

image_pdfimage_print

Bebeklerde uyku düzenini oluşturmak sağlıklı uyku saatleri ve periyotları çok önemlidir. Bebekli ailelerin herhalde en büyük kabusu bebeklerinin uyumamasıdır.  Uykuyu seven bir bebeğiniz olsa bile bazı dönemlerde uyku problemi ile karşı karşıya kalmanız olasıdır. Bir anne olarak oğlumun büyüme dönemlerinde alışkanlıklarının,  sevdiği/sevmediği yemeklerin, oyunların  ve tabiki uyku düzeninin sürekli olarak değiştiğine şahit oluyorum.

Aşağıdaki tablo genel olarak  bir gün içerisinde bebeklerin uyku sayılarını ve uyku sürelerini göstermektedir. Yabancı kaynaklardan ve kendi tecrübelerimden edindiğim bilgiler ışığında tabloyu oluşturdum. Bebekten bebeğe  değişkenlik gösterebileceğini hatırlatmak isterim.  

bebeklerde uyku tablosu18 aylık bebeklerde uyku saatlerinde dönüm noktası olacaktır. 18.aydan sonra gündüz uykusunun 1  kere olması yeterlidir. Öğlen uykusunun 11.00-12.00 saatleri arasında başlamasını tavsiye ederim. Bebeğinizin gece uykusu ise en geç  21.00 de olmalıdır. Uzmanlar bebeklerin 22.00 -24.00 saatleri arasında büyüme hormonu salgıladığını söylüyor. Bebeğiniz erken uyuduğunda hem bebeğiniz sabah erkenden uyanır hem de sağlıklı büyümesine yardımcı olmuş olursunuz. Sabah uyanma saati ise en geç 08.00 olmalıdır. Güzel güzel uyuyor uyandıramıyorum diye düşünmeyin. Toplam uyku süresini tamamlıyor ise sağlığı için problem olmayacaktır. Hatta bir süre sonra uyanma/uyku saatlerine alışıp kendisi uyanmak/uyumak isteyecektir.

bebeklerde uyku 1

Akşam uykusu nasıl olacak, mümkün olmuyor diyenleri duyar gibiyim. Biliyorum bebekler akşam uykuya gitmeyi uykusu olsa bile istemezler.  Bunun için akşam rutini oluşturmalısınız.

18 aylıktan itibaren oğlumda uyguladığım uykuya alıştırma sürecini örnek verebilirim.  Uykuya gitmeden önce oğlumu banyoda yıkarım, pijamalarını giydiririm. Sonrasında sütünü içiririm ve dişlerini fırçalarız. Dişini fırçaladıktan sonra yatak odasında uykuyu anlatan kitabını okurum. Yatağına beraber gideriz. Yatağına yattıktan sonra masal anlatırım. Tüm bunlar olurken itiraz etmez çünkü bu rutine alıştı. Uyku zamanı geldiğine alışma süreci benim oğlumda  1 hafta olmuştu. Sizde bebeğinizin isteklerini gözlemleyip bir rutin oluşturmanızı tavsiye ederim.

Hiçbir şey imkansız değil , yeter ki ebeveyn olarak başaracağınıza inanmalısınız. Bende sizden gelecek başarı hikayelerini bekliyor olacağım.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategoriler

×