Bebekler için 6 Adımda Evde Yoğurt Yapımı

image_pdfimage_print

Bebekler için 6 adımda  evde yoğurt yapımı ile doğal, katkısız ve sağlıklı bir gıda elde etmiş olacaksınız.

Bebeğiniz ve aile bireylerinin günlük olarak yoğurt tüketmesinin vücuda çok fazla faydası vardır. Yoğurt, sütün bakteriyel fermantasyonundan elde edilerek form değiştirir.  Yoğurt; kalsiyum, potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve vitamin B12 içeriği açısından oldukça zengindir.  Tam yağlı sütten yapılan yoğurt , göz fonksiyonlarına faydalı olan vitamin A ve vücut bağışıklık sistemine faydalı olan vitamin E içerir.

Bebekler için süt   tüketimi  (hayvansal kaynaklı) 1 yaştan önce önerilmemesine rağmen  süt  yoğurt formuna geldikten sonra  6 aylık bebeklere verilebilir. Eğer bebeğinizin süt alerjisi var ise veya gıda alerjisi belirtisi gösteriyor ise (deride döküntü, kızarıklık vb.)  doktora danışmadan yoğurt vermeye devam edilmemesi gerekir.

Yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Bir başka yazımda detaylı olarak yoğurdun faydalarını anlatacağım. Şimdi evde kolayca yapabileceğiniz 6 adımda yoğurt yapımına bakabiliriz.

MALZEME

1 lt günlük çiğ süt

1 yemek kaşığı günlük yoğurt mayası

NASIL YAPILIR ?

1- Günlük  çiğ süt paslanmaz çelik tencereye aktarılır ve kaynatılır. Kaynama başladıktan 10 dk sonra ocak kapatılır.

bebekler icin yogurt yapımı-1
bebekler icin evde yogurt yapımı -2

2- Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra süt yoğurt yapılacak kaba aktarılır. 

3- Beklemeye alınan süt yaklaşık 20-30 dk sonra parmak ile sıcaklığı kontrol edilir. Sıcaklık kontrolü yapılırken 7 ye kadar sayılır parmak dayanıyor ise sıcaklık uygundur. 

bebekler icin yogurt yapımı - 3

4- Mayalanacak sütten bir miktar alınır ve mayanın içerisine ilave edilerek sulandırılır. Mayalanacak sütün tam ortasına maya karışımı  boşaltılır. Homojen bir karışım olacak şekilde hafifçe kaşıkla karıştırılır.

5- Yoğurt kabı önceden 100 °C’ye ısıtılmış fırına sarsmadan yerleştirilir. 7 saat sonra yoğurt sarsmadan fırından çıkarılır ve kapağı kapatılır.

ekler icin yogurt yapımı - 5_2
bebekler icin evde yogurt yapımı -6

6- Fırından çıkan yoğurt sarsmadan hemen buzdolabına alınır. 7 saat sonra bebeğiniz ve siz  afiyetle yiyebilirsiniz.

PÜF NOKTASI

  • Sütün kaynatılma işlemi, besin değerlerinde kayıplara sebep olacağından 10 dk dan fazla olmamalıdır.
  • Yoğurt kabı olarak cam veya güveç kaplar  tercih edilmelidir.
  • Mayalanma sıcaklığı olarak 45 °C uygundur. Dijital bir termometre yardımıyla sıcaklık ölçümü   yapmak ideal yoğurt kıvamı için çok daha faydalı olacaktır.
  • Mayanın doğal yoğurt mayası olmasına dikkat edilmelidir.
  • Yoğurt kabı fırına yerleştirilirken ağzı açık olmalıdır. Fırın ısısı kapatılmış olmalıdır. Sıcaklığı muhafaza etmek için fırının kapağı  yoğurt olana kadar açılmamalıdır. 7 saat sonra yoğurt sarsmadan fırından çıkarılır ve kapağı kapatılır.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategoriler

×