Hamilelik Dönemlerinde Kaç Kilo Alınır?

image_pdfimage_print

 

Hamileliğin başlangıcından itibaren yavaş yavaş kilo almak ideal olandır. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında 1-2 kg alınması normal olduğu söylenmektedir. Hatta bulantı, kusma sebebiyle  hiç kilo almayan, kilo veren  kadınlarda olabilir. İkinci trimesterde ise toplam kilo alımı 5-6 kg olması beklenmektedir. Son trimesterde en fazla kilonun alındığı dönemdir. Yaklaşık 4-6 kg alınması beklenmektedir. 

Beklenenin dışında fazla kilo alımı gerçekleşiyor ise zayıflama diyeti yapmak kesinlikle tavsiye edilmez. Periyodik doktor kontrollerinde  kilo alımı takip edilecektir. Doktorunuzun tavsiyeleri mutlaka olacaktır.

hamilelikte kilo alımı-2

Her hamilenin kilo alımı farklılık gösterebilir. Hamile kalmadan önceki başlangıç kilosu da belirleyici bir faktör oluşturmaktadır. Bunun için ilk olarak vücut kitle indeksini hesaplamak gerekir. Buradaki hesaplama aracıyla bunu yapabilirsiniz. 

Beden kitle indeksi hesaplama aracı yardımıyla hesaplamanızı yaptıktan sonra çıkan sonuç aşağıdaki görsele göre değerlendirilir. Buna göre kilolu olup olmadığınız ve mevcut duruma göre hamilelik süresince almanız gereken ideal kiloyu belirlemiş olursunuz.

hamilelikte kilo alımı -5

Beden kitle indeksine göre eğer gebelik öncesinde  zayıfsanız beklenen kilo alımı yaklaşık      12 – 18 kg, normal kiloda yaklaşık 10 – 14 kg, kilolu iseniz yaklaşık 8 – 10 kg olacaktır. Obez iseniz sağlıklı bir gebelik geçirmek için hamilelik öncesinde kilo vermenizi öneririm.  

Hamilelikte Alınan Kilonun Dağılımı

hamilelikte kilo alımı-7

9 ay sonunda normal kilo alımı gerçekleşmiş bir gebenin başlangıçtan itibaren 14 kg aldığını kabul edersek alınan kilonun dağılımı yaklaşık olarak aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır. 

Toplam14 kg
Bebek3.5 kg
Plesanta0.5 kg
Amniyon Sıvısı1 kg
Rahmin Büyümesi1 kg
Meme Dokusu1 kg
Kan Hacmi2 kg
Dokularda Sıvı Miktarı2 kg
Yağ 3 kg

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategoriler

×