Bebek Sahibi Olmak

image_pdfimage_print

Bebek sahibi olmayı istemek ve sonrasında hamile olduğunu öğrenmek herhalde bu dünyadaki tüm kadınları mutlu eden bir duygudur. Beni  hiç tahmin etmediğim kadar mutlu etmişti. Bebek hayalleri kuran biri  olmamama rağmen oğlumun benimle olması bu hayattaki en güzel duygulardan biri olduğuna artık eminim.

Üniversite eğitimini tamamlamak sonrasında iş hayatında ilerlemek hep benim aklımda olan önceliklerimdi. Hedeflerim vardı. İyi bir üniversite bitirecektim. En iyi notları alacaktım. İş hayatımda işini iyi yapan bir mühendis olmalıydım. Evet bunların hepsini başardım. Bu hedefler çok güzel tabiki, ama öncelik olacak kadar değil.

Birçok iş yerinde duyuyorum. Bayan çalışanlar hamile olduklarını yöneticilerine söylediklerinde, olağan dışı bir durummuş gibi yöneticinin hiç hoşuna gitmiyor. Sanki kendileri hiç çocuk sahibi olmamış gibi garipsemek ne kadar manalı bilemiyorum ama böyle bir bakış açısına sahip bir iş yerine çok fazla fedakarlık yapıp hamileliğini ertelemekte bana anlamlı gelmiyor.

Bir insanın önceliği nedir? Tabiki “Ailesi “. Aile,  anne, baba adayları ile başlar,  çocuk/çocuklar ile güzelleşir, anlam kazanır. Bu belki size çok klişe bir cümle gibi gelebilir. Şimdi buraya bunu yazarken gerçekten inanarak söylüyorum.

Eşim ile evlendikten  bir sene sonra bebeğimiz olsun istedik. Bu benim için aile olmanın bir parçasıydı. Demiştim ya bebek hayalleri hiç kurmadım. Her şey hamile olduğunu öğrendiğimde değişti.Damarlarımdaki kanda, düşüncelerimde, duygularımda her şey artık farklıydı.

İşte ben artık bebeğimi kucağıma almayı hayal etmeye başlamıştım. Bu duygu hamileliğimin başlangıcında başladı ve ölene kadarda devam edecek, biliyorum.37 yaşında anne oldum. Hamileliğim suresince bazı dönemlerde endişelerim oldu. Bebeğimi  hissettikçe zamanla endişelerimden uzaklaştım.  40 haftalık hamilelik sürecini tamamlayıp oğlumu kucağıma aldığım anda mutluluğum tarif edilemez. Dileğim Allah’tan bu duyguyu isteyen her kadına yaşatmasıdır.

Belki sen, çalışan bir bayansın, belkide ev hanımı, fark etmez.  Çocuğun var ise veya hamileysen,  hamilelik süresince neler yaşadın, neler seni mutlu etti, neler endişelendirdi? Paylaşmak istediklerini  yorum olarak yazarsan çok memnun olurum.

Bebek sahibi olmayı düşünen sen, umarım yazım sana rehberlik etmiştir. Duygularını öğrenmek isterim.

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategoriler

×