3 Maddede Bağışıklığı Güçlendirici Yardımcılar

image_pdfimage_print

"3 Maddede Bağışıklığı Güçlendirici Yardımcıları" özetlediğim bu makalemde hap bilgileri paylaşıyorum.

Korona virüs (Covid-19) bir geldi pir geldi. Dünyayı kasıp kavuran bu virüsten korunmak için ne yapmamız gerekiyor ise hepsini yapmaya çalışıyoruz. Başlangıçta bilinmez bir virüsten bahsediyorduk. Ama şimdi neredeyse  virüsün biyolojik yapısına kadar ince detaylarını hep birlikte öğreniyoruz

Tüm bunlar bir yana, şimdi artık virüsle savaşma zamanı. Uzmanların söyledi gibi bu durumda güçlü bağışıklık  sistemi bize oldukça yardımcı olacak. Bu yazımda hem çocuklarımızın hem de kendimizin  güçlü bir  bağışıklık sistemi için “Ne Yapmalıyız ?”, “ Nasıl beslenmeliyiz?” sorularının cevaplarını bulmaya çalışacağız.

1. BESLENME ALIŞKANLIĞI

Bu dönemde özellikle az yağlı ve sebze ağırlıklı beslenme bağışıklık sistemine yardımcı olacaktır. Araştırmalar sınırlı miktarda yağ tüketiminin bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.  Dr. Mehmet Öz günlük beslenme planına meyve ve sebzeleri (özellikle yeşil yapraklı) eklememizi öneriyor.

Sağlıklı kiloda olmak bağışıklık sistemi için oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.  Obezite, grip gibi hastalık risklerinin artmasına  sebep olabiliyor. Aynı zamanda güçlü bağışıklık ile düşük vücut kitle indeksi doğrudan ilişkili olduğunu da söyleyebilirim. Vücut kitle indeksini buradan hesaplayabilirsiniz. Ayrıca, bu dönemde uzmanlar kişilerin fazla kiloları sebebiyle şok diyet gibi yöntemlerle diyet yapmamalarını öneriyor.

beslenme alışkanlığı

2. VİTAMİN, MİNERAL VE ANTİOKSİDANLAR

Bilimsel çalışmalar, beta-karoten, vitamin C ve vitamin E gibi besinleri içeren  meyve ve sebzelerin bağışıklık sistemini desteklediğini göstermektedir. Birçok sebze ve meyve antioksidan açısından zengin olması bu konuda bize yardımcı olmaktadır.

Beta Karoten

Beta-Karoten  vücutta hastalık ile savaşan hücreleri arttırarak alerji belirtilerini  azaltabilen bağışıklık fonksiyonları güçlendiren kuvvetli bir antioksidandır. Tatlı patates, havuç ve yeşil yapraklı sebzeler beta-karoten açısından zengindir.

Vitamin C ve E

Vitamin C ve E, serbest radikallarin yıkılmasına ve vücudun doğal bağışıklık sistemine destek olan antioksidanlardır. Özellikle kırmızı biber, çilek, brokoli, mango ve  limon,  Vitamin C kaynağıdır. Ceviz, fındık gibi kuruyemişler, çekirdek,  ıspanak ve brokoli ise vitamin E kaynağıdır.

Vitamin D

Araştırmalar, Vitamin D takviyesinin, vücutta iltihap yapıcı bileşiklerin üretimini azaltarak  viral enfeksiyon riskini azalttığını göstermektedir. Uzmanlar, kanda vitamin D miktarının  artmasının, verem, hepatit ve kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik hastalıkların önlenmesinde etkili olduğunu söylüyor.

En etkili vitamin D kaynağı tabiki güneş ama bazı gıda kaynakları da vitamin D içeriyor. Zenginleştirilmiş tahıllar,   bitkisel sütler ve katkı maddeleri de vitamin D açısından zengin olabilir.         

Dr. Mehmet Öz’ün  güçlün bağışıklık için günlük vitamin D alımı ve diğer bilgileri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

dr özün korona virüsten korunma planı

3. UYKU 

Vücudumuz dinlenmek ve yeniden enerji kazanmak için günde en az 7 saat kesintisiz uykuya ihtiyacı var. Yetersiz uyku uyumak ciddi sağlık problemlerinin meydan gelmesine neden olabiliyor.

Ayrıca yetersiz uyku, bağışıklık fonksiyonlarının baskılanması ile doğrudan ilişkili. Bu konuda yapılmış bir çalışmada 5 saatten az uyuyan kişiler  uykusunu sağlıklı şekilde gerçekleştiren kişilere kıyasla soğuk algınlığına yakalanma olasılığının arttığı görülmektedir. Bir başka çalışmada ise lif açısından zengin ve doymuş yağ açısından fakir olan gıdaları tükettiğimizde daha derin ve daha sağlıklı uykuya geçtiğimiz  tespit edilmiş.

Görüldüğü gibi gıdaların uyku kalitesine doğrudan katkısı var.

uyku

Sonuç olarak; bağışıklığımızı güçlü tutarak Koronavirüs (covit-19)'a karşı kendimizi belki büyük ölçüde belki de nispeten korumuş olacağız. 

Çocuklarımız için Dr.Öz'ün virüsten korunma planında bahsettiği vitaminleri, mineralleri ve karamürver içeriğini bir arada içeren  takviye edici gıda kapsamındaki şurupları eczanelerden temin edebilirsiniz. 

Bende oğlum için doktorumuzun tavsiyesi ile kullanıyorum. Tabiki  kullanım miktarı ve dozajı hakkında doktorunuza danışmanız kesinlikle gerekiyor! 

Kaynaklar

 

 1. Berenbaum, F.; van den Berg,W.B. Inflammation in osteoarthritis: Changing views. Osteoarthritis Cartilage 2015, 23, 1823–1824. [CrossRef]
 2. McAnulty, L.S.; Nieman, D.C.; Dumke, C.L.; Shooter, L.A.; Henson, D.A.; Utter, A.C.; Milne, G.; McAnulty, S.R. Effect of blueberry ingestion on natural killer cell counts, oxidative stress, and inflammation prior to and after 2.5 h of running. Appl. Physiol. Nutr. Metab. 2011, 36, 976–984. [CrossRef] [PubMed]; Hutchison, A.T.; Flieller, E.B.; Dillon, K.J.; Leverett, B.D. Black currant nectar reduces muscle damage and inflammation following a bout of high-intensity eccentric contractions. J. Diet. Suppl. 2016, 13, 1–15. [CrossRef] [PubMed]; Tarazona-Díaz, M.P.; Alacid, F.; Carrasco, M.; Martínez, I.; Aguayo, E. Watermelon juice: Potential functional drink for sore muscle relief in athletes. J. Agric. Food Chem. 2013, 61, 7522–7528. [CrossRef] [PubMed]; Ley, S.H.; Sun, Q.; Willett, W.C.; Eliassen, A.H.; Wu, K.; Pan, A.; Grodstein, F.; Hu, F.B. Associations between red meat intake and biomarkers of inflammation and glucose metabolism in women. Am. J. Clin. Nutr. 2014,99, 352–360. [CrossRef] [PubMed]
 3. Rinninella E, Cintoni M, Raoul P, et al. Food Components and Dietary Habits: Keys for a Healthy Gut Microbiota Composition. Nutrients. Published online October 7, 2019; SoldatiL , Di Renzo L, Jirillo E, Ascierto PA, Marincola FM, De Lorenzo A. The influence of diet on anti-cancer immune responsiveness. J Transl Med. 2018;16:75-93.
 4. Alwarawrah Y, Kiernan K, MacIver NJ. Changes in nutritional status impact immune cell metabolism and function. Front Immunol. 2018;9:1055-1069.
 5. Haddad EH, Berk LS, Kettering JD, Hubbard RW, Peters WR. Dietary intake and biochemical, hematologic, and immune status of vegans compared with nonvegetarians. Am J Clin Nutr. 1999;70(3 Suppl):586S-593S.
 6. Eichelmann F ,  Schwingshackl L, Fedirko V, Aleksandrova K. Effect of plant-based diets on obesity-related inflammatory profiles: A systematic review and meta-analysis of intervention trials. Obes Rev.
 7. Barnard ND, Goldman DM, Loomis JF, et al. Plant-based diets for cardiovascular safety and performance in endurance sports. Nutrients. Published online January 10, 2019.
 8. Grant WB, Lahore H,. McDonnell SL, et al. Vitamin D supplementation could prevent and treat influenza, coronavirus, and pneumonia Infections. Preprints. 2020;2020030235; Chung C, Silwal P, Kim I, Modlin RL, Jo EK. Vitamin D-cathelicidin axis: at the crossroads between protective immunity and pathological inflammation during infection. Immune Netw. 2020;20:e12-38. 

   https://www.pcrm.org/

6 Comments

 1. Zeynep

  30th Mar 2020 - 11:05 am

  Teşekkürler faydalı bir yazı …

 2. Sevil

  30th Mar 2020 - 5:35 pm

  Bilgiler için teşekkürler Pınar Hn 🙂

  • Pınar Sarıkaya

   30th Mar 2020 - 11:05 pm

   Ben teşekkür ederim, güzel yorumlarınız için 🙂

 3. Pelki

  30th Mar 2020 - 6:47 pm

  EVET gerçekten diyeti bırakmak gerekli.ben de yapıyordum fakat bu dönemde bıraktım.bu konuyla ilgili aydınlattığınız için ayrıca teşekkürler..

  • Pınar Sarıkaya

   30th Mar 2020 - 11:08 pm

   Sayfamı takipte kalın. Beslenme/gıda konulu yazılarımı yayınlamaya devam edeceğim. Sevgiler

 4. Elif Akoral

  31st Mar 2020 - 7:15 pm

  Pınarcım sayfanı keyifle takip ediyorum.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategoriler

×