5 Maddede Hamilelere Tavsiyeler

image_pdfimage_print

İşte kendi tecrübelerimden derlediğim 5 Maddede Hamilelere Tavsiyelerim!

Hamile biri yediklerine, fiziksel aktivitesine, kişisel bakımına, mental dinginliğine ve tabiki uyku düzenine dikkat eder ise gebelik, bilinçli ve huzurlu bir süreç olacaktır.  “Peki bunun için neler yapabiliriz?” diyenleri duyar gibiyim. Başlangıçta size yol haritası olması için aşağıdaki başlıkları adım adım okuyabilirsiniz.  

1.Sağlıklı Beslenme

Hamilelik süresince sağlıklı bir diyet uygulamak çok önemlidir. Bu süreçte vücudunuz ek vitamin, ek besin ve minerale ihtiyacı olacaktır. Beslenme yetersizliğinde bebek gelişimi olumsuz etkilenebilir. Doktorunuzun hamileliğin belirli dönemlerinde önerdiği vitamin D, Omega-3 vb. takviye ürünleri kullanmak güvenli hamilelik için gerekmektedir. Aslında hamileyken sağlıklı beslenme alışkanlığımızı tüm yaşam surecinde devam ettirmemiz sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz olacağına inanıyorum.  “Hamileyken  tüketilmesi faydalı 15 besin” başlıklı yazımda sağlıklı ve faydalı gıdaları madde madde anlattım. Bu yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

“Neler tüketilmemesi gerekir?” derseniz. Derim ki  hazır işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Özellikle kimyasal katkı maddesi ve koruyucu madde içeren gıdalar tüketilmemelidir. Her zaman doğal ve organik gıdalar tercih edilmelidir. Dipnot olarak söylemek isterim gıda paketlerinde doğal yazması o gıdanın doğal olduğunu göstermez. Bunu sebeple alışveriş yaparken paketin üzerinde yazılı içindekiler bölümünü okumalısınız. Bu size fikir verecektir. 

5 Maddede Hamilelere Tavsiyeler-1

2.Egzersiz

İyi bir egzersiz programı hamilelik için avantaj sağlayacaktır. Egzersiz, vücudu sıkılaştırarak ve güçlendirerek bebeğin taşınmasını ve doğuma hazırlanmayı kolaylaştırır. Bununla birlikte fazla kilo alımına engel olur.

Gebelik süresince ağır jimnastik egzersizlerinden kaçınmak gerekir. Hamileliğin ilk ve son haftalarında eklem bağları aşırı gerileceğinden egzersizlerde dikkatli olmanızı öneririm. Bunun için bir profesyonel gözetiminde hamile pilatesi, yoga, yüzme  ve yürüyüşü önerebilirim. Benim doktorum kolay bir doğum için yürüyüşü hamileliğin son haftalarında  özellikle önermişti.

5 Maddede Hamilelere Tavsiyeler-2

3.Vücut/Saç Bakımı

Hamilelik ilerledikçe hormonlara, genetik yatkınlığa bağlı olarak karında çatlakların oluşması olasıdır. Yavaş ve ölçülü bir şekilde kilo alırsanız çatlakları tamamen önleyemeseniz bile azaltabilirsiniz. C vitaminli besinler tüketerek cilde esneklik kazandırabilirsiniz.. Kakao yağı içeren kremlerin kullanılması da çatlakların oluşmamasına yardımcı olacaktır.

Hamilelik süresince sırtın dik pozisyonda olmasına da dikkat edilmelidir. Bir boy aynasına bakarak duruşunuzu kontrol edebilirsiniz. Böylece sırt ağrısının oluşmasını önleyebilir ve karın kaslarını güçlendirebilirsiniz.  

Saçlarınızı boyatıyor iseniz hamileyken bir süre saçlarınızı boyatmaya ara vermelisiniz. Sonuçta saç boyaları kimyasal içeriyor. 7. aydan sonra organik sertifikası olan saç boyası ile saçlar boyanabilir. Yine de hamilelikte saçları hiç boyamamanın daha güvenilir olacağına inanıyorum.   

5 Maddede Hamilelere Tavsiyeler-3

4.Gevşeme

Hamileliğin 20.haftasından sonra nefes egzersizleri ile gevşeme çalışmalarına başlayabilirsiniz. Derin ve ritmik nefes alma kasların gerilimi rahatlatır, kalp atış hızını dengeler, stresi azaltır ve uykuya daha kolay dalmanızı sağlar.

Hamileliğin ilerleyen haftalarında oluşan mide yanmaları, gaz ve kabızlık gibi rahatsızlıklarda nefes egzersizleri ile azalır. Nefes egzersizleri ile anneye ve bebeğe çok fazla oksijen sağlanır. Bunun için nefes çalışması öncesinde odanın havalandırılmış olması kesinlikle faydalı olacaktır.  Gevşeme çalışmalarında dinlendirici meditasyon müziğinin arka fonda hafiften çalması da destekleyici olacaktır.

5 Maddede Hamilelere Tavsiyeler-4

5.Uyku

Hamileliğin başlangıcında hormonlardaki değişiklikten dolayı çok erken saatlerde uykunuz gelebilir. Vakit kaybetmeden dinlenmek gerekir.

Hamileliğin ilerleyen aşamalarında ise uyku saatlerinizi belirlemelisiniz. Benim tavsiyem 8 saatlik uyku yeterli olacaktır. Çok geç saatlerde uyumamanızı tavsiye ederim.  Hamileyken gece uyanmaları, tuvalet ihtiyacı, sıcak havalarda ter basmaları derken uyku çok fazla bölünür. Aslında bu sürecin doğumdan sonra uykusuz gecelere hazırlık olduğuna inanıyorum. Aksi durumda birden bire uykusuz gecelere adapte olamazdık, değil mi? Son olarak özellikle çalışan bir bayan iseniz sabah erken saatlerde uyanacağınızdan dolayı  uyku saatinizin de erken olmasını öneririm.

5 Maddede Hamilelere Tavsiyeler-5

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategoriler

×