Adım Adım Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Tavsiyeleri

image_pdfimage_print

Tuvalet Eğitimi, birçok annenin korkulu rüyasıdır diyebilirim. Çocuğun bu eğitime hazır olması ile birlikte annenin de bu eğitimi vermeye hazır olması gerektiği kanaatindeyim. Annenin eğitim konusunda gerekli bilgiye sahip olması bir yana sabırlı olması da çok büyük önem gerektiriyor. Stressiz ve gergin olmayan anne bu süreci hızlandıran bir başka etken olduğunu söyleyebilirim.  

Her anne çocuğunu çok iyi tanır. Duyusal odaklı, özümseyen, hedef odaklı, kararlı veya atik karakter özelliklerine sahip çocuklar vardır.

tuvalet egitimi 4

Ne Zaman Başladık?

Oğlumun eğitimine başlamadan önce bezi bağlı olmasına rağmen  tuvaletinin geldiğini ve rahatsız olduğunu bana söylemeye başlamıştı.

Peki ne zaman tuvaletini söylemeye başladı?

30 aylıktı. 

Alışveriş Listemde Neler Var?

Lazımlık

İlk olarak sesli, tuvalete benzeyen  bir lazımlık almak istedim. Eğlen ve Öğren™ Köpekçik'in Eğitici Tuvaletini tercih ettim. Erkek çocukları için ekstra sıçrama çıkıntısı ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Sesli konuşmalar ve şarkılar ile çocuğu yönlendiriyor. Biz çok memnun kaldık, tavsiye edebileceğim bir  ürün olduğunu söyleyebilirim.

dAdım Adım Tuvalet Eğitimi _Lazımlık

İç Çamaşırı

Bez kullanılan dönemde çıt çıtlı body ve zıbın kullanıyorduk. Tuvalet eğitimine başlayınca oğluma külot ve atlet (%100 pamuklu kumaş) giydirmeye başladım. Çamaşırını kendi çıkarabilmesi için başlangıçta da  gerekiyor.  Özellikle ilgisini çekmesi için resimli olanları tercih ettim.

Anneye Kitap Tavsiyesi

Tuvalet eğitimi konusunda bana yardımcı olarak bir kitap araştırdım. Dr.Peter L. Stavinoha ve Sara Au'nin yazdığı Stressiz Tuvalet Eğitimi kitabını aldım. Başlangıçta başarabileceğim konusunda oldukça stresliydim. Yani bu kitap tam bana göreydi diyebilirim. Anneleri bilgilendiren ve bilinçli bir eğitim süreci sağlayan bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Çocuğa Kitap Tavsiyesi

Oğlum kitap okumayı çok seviyor. Bu konuda eğitici pedagog onaylı Bilgi Yayın evinden Yağmur Artukmaç ve Psikolog Pınar Çakır'a ait "Teo'nun Kaka Kitabı"nı satın aldım. Oğlumla beraber kitabı okuduk ve kitapta olan hikayeyi bizde ailecek uyguladık. Kısacası Teo'nun ve ailesinin yaptıklarını bizde yaptık. 

Ve Başladık..

İlk gün geldi çattı. Oğlumla artık tuvalete gideceğini konuştuk.  Oğlumun bezini çıkardım ve tuvalet zamanlarını takip ettim. Sabahları her çocuk  tuvalete gider. Bundan sonra zaman zaman tuvaletinin gelip gelmediğini sordum. Başlangıçta gitmek istemedi. Gelmedi dedi 5 dk sonra altına yaptı. Oturdu yapmadı kalktı 5 dk sonra altına yaptı. Gitmemek için ağladı. Burada kesinlikle sabırlı olup, kabullenmek şart. 

Bu durumda sürekli iç çamaşır ve kıyafet değiştirmek zorunda kaldım. Islaklığı hissettikçe tuvalete gitmesi gerektiğini hissediyordu. Acele etmeden sabırlı olarak devam ettim.                       

Başlangıçta alışma sürecinde  akşamları altını bağladım. Yatmadan önce tuvaletini yaptırdım. Bir süre sonra gördüm ki gece altına yapmıyor. Bundan sonra akşamları da altını bağlamadım.

Sabırlı olmak derken ne demek istiyorum; yerlere tuvaletini yaptığında kızarak tepki vermemek, sürekli olarak tuvaletini sormamak, hareketlerinizle kızgın olduğunuzu hissettirmemek gibi belli başlı örnekler verebilirim.

tuvalet eğitimi 2

Rol Model Kim?

Tuvalet eğitiminde erkek çocuklar için baba, kız çocukları için anne rol modeldir. Bu hep aklınızda olmalı. Bu sebeple zaman zaman babası da tuvalete oğlumu götürdü, ilerleme sürecinde çok faydalı olduğunu gördüm.

Tabiki örnek alacak birine daha ihtiyacı vardı. Yeğenim zaman zaman evimize geldiğinde oğlum onu taklit edip tuvalet istediğini söylüyordu ama sonra devam etmiyordu. Ve bir gün amcasının kızı bize geldi. Birkaç gün bizde kaldılar.  O çok daha önce tuvalet eğitimini tamamlamıştı. Hemen hemen aynı yaşlarda olan kuzeni tuvaletinin geldiğini söyledi ve oğlumda arkasından söylemeye başladı. Bizde kaldıkları sürece onu gözlemledi. Ve o günden sonra oğlum tuvaletinin geldiğini hep söyledi ve böylece tuvalet eğitimini tamamlamış olduk.  

tuvalet Eğitimi 1

Ne Zaman Eğitimi Tamamladık?

Tuvalet eğitimi süreci oğlum için 2 ay sürdü. Bazı çocuklar 3 günde öğrenir bazıları ise çok daha uzun olabilir. Yazımın başında söylemiştim her çocuk farklıdır sadece sabırlı olarak süreci tamamlamak gerekiyor.

Şimdi Ne Yapıyoruz?

Akşamları yatmadan önce tuvaletini yaptırıyorum ve geceleri uyandırmıyorum. Bazen kendi uyanıp tuvalete gidiyor. 

Tuvalet eğitimini tamamladıktan sonra zaman zaman oyuna dalıp tuvaletini kaçırdığı durumlar oldu ama bu çok normal olduğunu söylebilirim.

Şimdi sırada tek başına tuvalete gitmeye alıştırmak var. 

tuvalet eğitimi 3

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategoriler

×