Çocuklarda İştahsızlığın 10 Nedeni ve Çözüm Önerileri

image_pdfimage_print

Çocuklarda iştahsızlığın nedenleri ve çözüm önerileri konusunda annelere faydalı olabilecek bir yazı hazırladım. 

Özenle hazırlanan yemekler, süslü servis tabakları ve neticesinde beklenenin aksine yenmeyen yemekler. Herhalde anneleri endişelendiren hatta üzen bir konudur çocuğun iştahsızlığı. Peki nedir çocuklarda iştahsızlığın nedenleri? Zaman zaman bu durumla baş etmeye çalışan  annelerle karşılaşıyorum ve gerçekten can sıkıntılarını hissedebiliyorum. Gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki bir çocuğun yemek yemeği istememesinin bir çok  nedeni var. Üstelik üstesinden gelinemeyecek bir problem olmadığını düşüyorum.

Şimdi çocuklarda iştahsızlığın temelinde yatan nedenlere ve çözüm önerilerine bir bakalım.  

     1. SÖZ SÖYLEME HAKKININ OLMADIĞI HİSSEDER

Araştırmalar, çocuklar yemeğin hazırlanmasına, pişirilmesine ve servis edilmesine yardımcı olduklarında yemek yemeğe çok daha fazla hevesli olduklarını göstermektedir. Kendilerinin yapımına katkıda bulunduğu yemek, hem öz güven gelişimini destekler hem de tıpkı oyun oynar gibi mutluluk kaynağı  olur. Oğlumla zaman zaman birlikte yemek yaparız. Kendi tabağına, hatta diğer aile fertlerinin tabaklarına yemeği koymak ister. Ben elinden tutarım birlikte servis yaparız. Gerçekten mutlu olduğunu gözlerinde görebiliyorum. Böyle saatlerde çok daha sakin oluyor.

Çocuklarınızın da istekleri olduğunu, iyi bir gözlemci olarak takip etmeniz gerekir. Çocuklara bir görevin parçası olduklarını hissettirmeliyiz. Alış-veriş, menü planlama, yemek pişirme, servis etme ve hatta bulaşık yıkama aktivitelerini birlikte yapmanız  çok faydalı olacaktır. Belki bu işleri çok daha uzun zamanda tamamlayacaksınız ama bunun faydası çok daha fazla olacaktır. İnanın bunu yapmaya değer. Buradaki anahtar kelimeye, sabır diyebiliriz.

Çocuklarda İştahsızlığın 10 Sebebi-1

     2. KENDİNE BASKI YAPILDIĞINI HİSSEDER

Bir çocuk yemek yemesi konusunda baskı hissederse veya yemek saatlerinde ebeveyn olarak sizin gergin olduğunuzu görürse, yemek yemekten vazgeçmesi ve yemeyi istememesi olasıdır. Direk olarak “yemeğini ye!” demeseniz bile çocuklar bu baskıyı hissederler. Yemeğini ne kadar yediğine çok fazla odaklanırsanız, çocuğunuz yemek yemekten vazgeçecektir. Peki siz ne yapıyor olabilirsiniz : Belki tabağını önüne doğru ittiriyorsunuz , belki her hareketini takip ediyorsunuz, belki tabağında yenmemiş yemeği yenisiyle değiştiriyorsunuz, belki kaşıkla kendiniz beslemeye çalışıyorsunuz. Tüm bunların hepsi dolaylı baskı davranışları olabilir. 

Oğlum 9 aylık olduktan sonra kendi kendine yemeği yemesine teşvik ettim. Ben çalışırken oğlumun bakımı yapan annem ve teyzemiz de bu konuda oğlumu teşvik ediyordu. Çocuğun bakımını üstlenen herkes aynı şekilde  desteklemesi gerekir.  Bebeklik dönemlerinden başlayarak çocuklar aslında kendi işlerini yapmaya hevesliler. Annelerin biraz daha çocuklarını özgür bırakması gerektiklerine inanıyorum. Bebeklik dönemlerinde yemeği kendilerinin yemesine izin verdiğinizde ellerini yemeğin içine sokacaklardır. Bu durum anne olarak sizi rahatsız edici olabilir. Çocuğun gelişimi ve iştahlı yemekler için buna değer. 

Yemek yeme zamanında tüm aile fertlerinin toplanıp bir arada yemek yemesi çocuk üzerinde baskı hissettirmeyecektir. Ret ettiği yemekleri denemeye açık olacaktır. 

Çocuklarda İştahsızlığın 10 Sebebi -2

     3. İSTEKSİZLİK OLABİLİR

Çocuklar bazen bazı yemekleri daha çok severler ve hep onu yemek isterler. Ancak sevdikleri yemekleri hep yapmanız bir süre sonra çocuklarda isteksizlik yapabilir. O çok sevdiği yemekler yenmemeye başlayabilir.

Farklı yemekleri hazırlayıp çocuklarınıza vermeniz hem sağlıklı beslenme hem de isteksizlik oluşmaması için faydalı olacaktır. Beslenme programlarında farklılık yaratıldığında çocuklar yemek yemekten sıkılmayacaktır. Üstesinden gelinebilecek kolay bir durumdur.

Çocuklarda İştahsızlığın 10 Sebebi -3

     4. BELKİDE AÇ DEĞİLDİR

Bebekler ve çocukların iştahını tahmin edemeyebiliriz  ve en doğru zamanın ne zaman olduğu konusunda kararsız kalabiliriz. 2 yaşından sonra büyüme yavaşlar ve stabil hale gelir. Bunun anlamı  çocuklar bebeklik dönemlerindeki  gibi  açlık hissetmeyecektir.  Çocuklar bazen masadaki tüm yemeklerini bitirirken bazen de çok fazla yemek yemeyebilir. Bunun sebebi çok basit olabilir. Yemeğin  verildiği saatte çocuk aç değildir.

Çocuğunuz size “ben aç değilim” dediğinde bunu kabul edilebilir bir cevap olarak dikkate almalısınız. Ayrıca yemek saatleri dışında mutfakta yemek yenmeyeceğini hatırlatmanız da  faydalı olacaktır. 

Çocuklarda İştahsızlığın 10 Sebebi -4

      5. DİKKATİ DAĞILMIŞTIR

Yemek yerken çocuk oyalansın diye televizyon seyretmesine, telefonda oyun oynamasına veya masada oyuncaklarla oynamasına izin vermek  çocuğun dikkatini dağılmasına sebep olabilir. Ekran dikkat dağıtıcıları iki şekilde çalışır. Çocuk, yemek yerken telefonda bir video izlediğinde veya oyun  oynadığında,  oynadığı oyuna yada izlediği videoya odaklanır. Yemek yeme konusunda hiçbir dikkati kalmaz. Önlerindeki ekran çocukların kontrolsüzce daha çok veya çok daha az yemesine sebep olabilir. Oyuncaklarla oynamak içinde aynı durum geçerlidir.

Yemek yerken ekran veya oyuncaklara izin vermeyerek sınırlar koyabilirsiniz. Ayrıca masada başka çocuklarda var ise sandalyeleri yan yana olmayacak şekilde konumlanması dikkatin dağılmaması için faydalı olacaktır.

Çocuklarda İştahsızlığın 10 Sebebi -5

     6.YEMEK PORSİYONU ÇOK FAZLA OLABİLİR

Bazı çocuklara verilen yemek porsiyonları çok fazla olduğunda hemen yemek yemeği  reddedebilirler.

Porsiyon büyüklüğünü azalttığınızda  yemek yemeği tekrar isteyebilirler. Hatta yeni bir tabak yemek vermeyi teklif ettiğinizde kabul bile edebilirler.

Çocuklarda İştahsızlığın 10 Sebebi -6

     7. HASTA OLABİLİR

Çocuğunuz kendini iyi hissetmiyorsa yemeğini iştahla yemesi beklenemez. Bu durum hastalığın çok yakında geleceğinin bir işaretidir. Böyle durumlarda çocuklara pilav, çorba, elma suyu gibi hafif yemekler verilebilir.

Çocuğunuz hasta olduğunda yemek yemeği önerebilirsiniz ancak zorlamamalısınız. Çocuğunuzun yemek yemeğe isteksizliği sindirim problemi kaynaklı da olabilir. Böyle durumlarda tam buğday ekmekler, elma, pırasa gibi  lifli gıdalar tercih edilmelidir. Domates, baharatlı yemekler ve turunçgillerden kaçınılmalıdır. Bu durum uzun sure devam ederse çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Çocuklarda İştahsızlığın 10 Sebebi -7

     8. ÇOK FAZLA SÜT/MEYVE SUYU İÇMİŞ OLABİLİR

Yemek öğünleri arasında süt içmek tokluk hissi yaratabilir. Süt, protein kadar yağda içerir.  Protein ve yağ doygunluk hissi yaratır. 

Çocuklara günde 500 mL’den (2 su bardağı) fazla süt verilmemelidir. Süt içmek uyku rutininizin bir parçası ise 1 bardak süt yatmadan önce verilebilir, geri kalan bir bardak süt öğünlerde yarım bardak olarak verilebilir. 

Meyve suyu çok fazla kalori ve  şeker içerir.  İçeriğinde çok az besin değeri olan madde vardır. 250 mL meyve suyunda 6 çay kaşığı şeker olduğunu biliyor musunuz? Çocuğunuz meyve suyu içmek istediğinde günde 125 mL’den fazla verilmemelidir . Meyve suyu su ile sulandırılarak verilebilir. 

Çocuklarda İştahsızlığın 10 Sebebi-8

    9- ÇOK FAZLA ATIŞTIRMALIK YENMİŞ OLABİLİR

Çocuklar, yemek öğünlerinden önce atıştırmalıkları çok severler. Bu durumda yemek saatinde kendileri tok hissederler. Ara öğün zamanlarının belirlenmiş olması  çok önemlidir. Çocuklar canı istediği zaman atıştırmalıklara ulaşmamalıdır.

Yoğurt ve meyve ara öğünlerde ebeveynler tarafından çocuğa verilebilir. Çocuğunuz ile birlikte ara öğünleri hazırlayabilirsiniz. Bu durum hem ailenin birlikte yemek saatlerine katkı sağlar hem de çocuğun besin değeri yüksek gıdalar ile beslenmesine imkan sağlar.

Çocuklarda İştahsızlığın 10 Sebebi -9

    10-YORGUN OLABİLİR

Çocukların yemek yiyemeyecek kadar yorgun olması olağan bir durumdur.  Oyun oynanmış bir günün ardından  çocuğunuzun  kaşığı ağzına götürecek enerjisi kalmamış olabilir. Çocuklar yorgun olduklarında mızmız, hemen ağlayan, gözlerini ovuşturur bir durumda olabilirler.

Yemek yemeği istemiyor  ve hemen uyumak istiyor ise sabaha kadar yemek yiyemeyeceği  hatırlatılabilir ve karnını doğurması için teşvik edilebilir. Çocuğunuz akşam yemeklerinde her zaman yorgun oluyor ise öğlen uykusuna ihtiyacı var demektir. Uykusu var diye akşam yemeğini 18:30 veya daha geç saatlerde yemek, yemek zamanını her akşam kabusa dönüştürür. Akşam yemeklerinin 17:30 gibi olmasını tavsiye edebilirim. 

Çocuklarda İştahsızlığın 10 Sebebi -10

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategoriler

×