Kreşte İlk Gün için 5 Tavsiye

image_pdfimage_print

Bu sene Eylül Ayında oğlum kreşe (AÇEM) başladı. Yarı zamanlı olan kreşe haftanın iki günü gidiyoruz. Oğlum birçok kere başka kreşlerde, günü birlik aktivite sınıflarına katıldığı için  sınıf ortamını biliyordu.

Kreşe başladığı ilk gün için oğlumu hazırlamama rağmen çekimser olarak sınıfa girdi. Onun gözünde başka bir dünyayı giriyor gibiydi.  Bir süre sınıfta yanında durdum. Diğer çocuklar ile oynamaya başlayınca oğlumu dışarıda beklediğimi söyleyerek sınıftan ayrıldım. 

tren

Bu yazımda çocuğu kreşe başlayan annelere rehber olacak maddeleri  listelemek istedim. Şimdi her beraber bir bakalım. 

1.Abartılı Hazırlıklar Yapmayın

Kreşin ilk gününü muazzam bir gösteri haline getirirseniz bir sonraki gün sıradan olacaktır. 

Bugün özel bir gün ancak günlük okul rutininiz de gerçekleşmeyecek aktiviteleri en aza indirmeye çalışın.

Çocuğu abartılı ritüellerle kreşe yollamak, normalden daha uzun süre sarılmak, ağlamak gibi davranışlar çocuğa anormal bir durum olduğu mesajı verir ve çocuğun kaygısını arttırır. 

2. Bol Bol Dinlenin

Çocuğunuz kreşe başlayacak kafanızda bir çok soru olabilir. Arkadaş edinebilecek mi? Yemeğini yiyecek mi? Oyunlara katılacak mı? gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Emin olun eninde sonunda bunların hepsini başaracak. Bunun için sabırlı ve sakin kalıp çocuğunuza rehber olmalısınız. 

Bir gün önce  ılık bir duş alın ve erkenden uyuyun. Bol bol dinlenip ilk güne hazır olmalısınız. 

3.Öpün ve Ayrılın

Sınıfın kapısına geldiniz. İçeride öğretmeni bekliyor. "Hadi bakalım öğretmenin, arkadaşların seni bekliyor, güzel bir gün olacak" deyip yanağına kocaman öpücük kondurun ve sınıfında kapısından ayrılın. 

Tedirginlik gözlemlerseniz öğretmeni sizi bir süre sınıfa davet edecektir. Bunun dışında kapıda bekleyip ayrılma sürecini zorlaştırmamak gerekir. Aklınız orada kalacak biliyorum ama güvenli bir yerde olduğunu bildikten sonra çocuğun sınıfa adaptasyonu için bunu yapmalısınız. 

Çocuğunuz sınıfa girmek istemiyor ise ebeveyn aşamalı olarak yanında kalma süresini azaltmalıdır. Birden bire çocuğu yalnız bırakmaması çocuğun kendini güvende hissetmesi için faydalı olacaktır. 

Çocuklar anneleri tedirgin, kaygılı olduklarında bunu hissederler ve onlarda kaygılı olurlar. Onların sizin aynanız, bunu unutmayın.  

4. Çocuğunuzun Duygularını Konuşun

Bugün arkadaş edindin mi? gibi sorular sormamaya çalışın. Çocuğunuz kendi gününü anlatması olasıdır.

Öğretmenini seviyor musun demek yerine bugün seni en çok ne mutlu etti demek daha iyi olacaktır.

Evet yada hayır sorularından kaçının. Sizinle daha çok etkileşimde bulunacağı sorular sormalısınız. 

Çocuğunuz ile duyguları hakkında konuşun, kaygılarını dinleyin ama ona kaygılı/üzüntülü gözlerle bakmayın. İş birliği yaparak çözüm yollarını arayın, hatta çözümünü ona sorun. 

5. Çantasını Hazırlayın

Sırt çantası ve su matarasına isim etiketlerini yapıştırmalısınız. Tanımlayıcı etiketler öğretmen çocuğu hazırlarken yardımcı olacaktır. 

Ayrıca kreşte giyilecek patik veya panduf okul çantasının içerisinde bir poşet içerisinde yer almalıdır. 

Eğer kreş yarım günlük ise ara öğün evden getirilmesi istenecektir. Evde anne eli deymiş yemekler hazırlamak sağlıklı atıştırmalıklar için mutlaka gereklidir. Hazır gıdalardan kaçınılmalıdır.

Kreşte çocuk, koşar, zıplar ve dans eder. Çocuğun rahat kıyafetler giymesi  hareketleri rahat yapabilmesine yardımcı olacaktır. 

preparing bag

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategoriler

×