Ramazan Bayramı Hazırlıklarımız

image_pdfimage_print

Ramazan ayı geldiğinde oruç tutmayı çocukluğumdan beri heyecan ile beklerdim. Şükürler olsun ki bu Ramazan ayında da oruçluydum. 2.5 yaşındaki oğlum benimle her şeyi paylaşmayı çok seviyor. Bu ay her yediğinden bana da vermek istedi. Ben alamam dediğimde her seferinde “Neden?” sorusu geldi. Ben oruçluyum yemek yiyemem dediğimde ısrar etmeden bir sonraki paylaşımına kadar beklemede kaldı. Yani oruç tutmak kelimesini de böylece öğrenmiş oldu

Peki, biz bayram hazırlıkları için neler yapıyoruz?

Bayram Günü için Ön Prova

Ramazan Ayının sonunda gelecek olan Ramazan Bayramını da şimdiden oğlumla konuşmaya başladık. Bana “Şeker alacağım elini öpüceğim” diyor ve öpüyor. Bayram ziyaretleri için ön prova tamam yani.

bayram on prova

İhtiyaç Sahiplerine Yardım (Fitre)

Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir. Bu konuda okuduğum yazılarda fitrenin bayram namazından önce verilebileceğini söylüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 yılı için tespit ettiği fitre bedeli ise 23 TL olarak açıklandı.

fakirlere yardım_fitre

Bayramlık Seçimi

Çocukluğumda bayram günleri giydiğim kıyafetler, ayakkabılar hala aklımda. Özenilerek seçilmiş şık kıyafetlerdi. Bende bu bayramda oğluma şık kıyafetler seçtim. Çocuklar için kıyafetlerin hepsini çok güzel olunca kombinler için fikir edinmek için çocuk moda sayfalarına baktım. Özellikle yabancı sayfalarda güzel fikirler var. Sonuç olarak oğlum için sarı rengi tercih ettim. Havalar artık ısındığı için sarı renk şort,beyaz renk t-shirt ve ortopedik sandalet benim tercihim oldu. Oğlum ayakkabılarını giymeyi heyecan ile bekliyor. Hangi çocuk beklemez ki?

bayramlık seçimi

Saç Kesimi

Bayram öncesinde oğlumun saç kesimi yaptıracağız. 2 yaş öncesine kadar kuaföre gitmek istemeyen, kesim boyunca ağlayan oğlum 2.5 yaşından sonra kuaförde sakin oturup kesimin bitmesini bekliyor. Bu sebeple kuaför ziyaretinde daha rahat olacağım için mutluyum.

bayramda saç kesimi

Bayram Gezisi

Büyükleri Ziyaret

Bu sene önceki senelere kıyasla oğlum  bayram ziyaretlerinde farkındalığı yüksek olacak. Ön Prova çalışmalarından başarıyla geçtiğine göre sırada bayramda büyükleri ziyaret etmek kalıyor. 

bayramda buyukleri ziyaret

Lunapark Eğlencesi

Bayramda çocuklar için lunapak olmaz ise olmaz. Bizimde bayram gezi planımızda tabiki lunapark var. ViaSea TemaPark‘ta şimdiden giriş kartlarımız hazır. 2-3 yaş çocuklara uygun çok güzel oyun alanları mevcut olduğu için ViaSea Tema Park bizim tercihimiz olacak. Zıplayan kanguru, uçak, atlı karınca ve tırtıl treni ile eminim çok eğleneceğiz.

bayramda lunapark gezisi

Hayvanat Bahçesi Gezisi

Çocukların çizgi filmlerde, kitaplarda gördükleri hayvanları canlı olarak görmesi heyecan verici olacağına eminim. Büyük bir arazi içerisinde kurulmuş olan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi‘nde her çeşit hayvanı bir arada görmek mümkün. Hayvanat bahçesi içerisinde çocuklar için oyun alanları, hediyelik eşya mağazası ve cafe de var. Hayvanat Bahçesi gezisi için en az 2 saat ayırmanızı tavsiye ederim.

ramazan bayramı hayvanat bahçesi

İstanbul Gezisi

İstanbul’da bayram geçiriyor iseniz İstanbul boğazında tekne gezisi bu bayram için iyi bir fikir olabilir. Havalar ısınmışken hafif bir esinti eşliğinde eşsiz manzaraya sahip boğazı gezmek oğlum içinde sıra dışı olacağına eminim.

bayramda istanbul gezisi

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategoriler

×